22 BET, најголеми шанси онлајн!
игра

Премиер лига – Арсенал постигнува гол во продолженијата за да ја победи Астон Вила

арсенал астон вила

Арсенал забележа многу важна победа против Астон Вила во Премиер лигата, победувајќи со 4-2 во последните минути од предизвикот. Натпреварот беше вистински тест на карактерот за избраниците на Микел Артета, кои пред неколку дена беа поразени со 3-1 од ривалот за титулата, Манчестер Сити.

Натпреварот започна доста брзо, бидејќи Вила го постигна првиот гол во 5. минута, изненадувајќи ги пријателите во брз контранапад. Токму Воткинс ја отвори серијата голови, постигнувајќи го четвртиот личен гол во исто толку натпревари. Сепак, одговорот на Арсенал беше доста брз. Само 10 минути подоцна Сака погоди со силен удар крај голот, со што ја постави играта на патеката.

Но, Виља покажа дека првиот гол не е случајност, бидејќи по една многу убава акција, Бразилецот Кутињо повторно ја искористи предноста на домаќините со чист удар внатре во просторијата. Првото полувреме заврши со бројките 2-1 во корист на Виља, но очигледно тоа воопшто не го демотивира Арсенал.

Избраниците на Микел Артета излегоа на теренот со самодоверба и одлучност да го срушат резултатот. Напорите на пријателите на крајот беа наградени во 60. минута од предизвикот, кога Зинченко го постигна својот прв гол за Арсенал.

Во последните минути од натпреварот се чинеше дека се ќе заврши нерешено, но во 93. минута ударот на Жоргињо го одби голманот на Вила, Еми Мартинез во сопствениот гол, со што на Арсенал му донесе многу важен гол. Додека домаќините се мачеа да најдат израмнувачки гол, Габриел Мартинели ја фати одбраната на Вила како одбранбен, трчајќи сам кон голот и го постигна четвртиот гол на Арсенал.

Тимот на Микел Артета на тој начин обезбеди многу важна победа во трката за шампионската титула.