22 BET, најголеми шанси онлајн!
игра

СП - Без изненадувања, Франција и Англија се пласираат во следната фаза

Вести од Катар 2022 година

Франција ја победи Полска со 3-1, никогаш не ставајќи го прашањето за квалификациите во прашање. Токму Оливие Жиру го отклучи резултатот од предизвикот во 44. минута и официјално стана стрелец со најмногу голови во историјата на француската репрезентација. Жиру одлично го контролираше додавањето на Мбапе, победувајќи го Војчех Шчесни со низок удар.

Но, откако Жиру асистираше, на ред дојде Мбапе да ја пронајде мрежата. Напаѓачот, кој разви сензационален индивидуален учинок, најпрво го постигна првиот гол во 74. минута од предизвикот, со силен и прецизен удар од околу 16 метри од голот. Потоа, во дополнителните минути од натпреварот, Мбапе повторно го најде голот, со уште еден многу убав удар со десната нога.

Во 9. минута од судиското продолжение судијата досуди пенал за Полска, а од белата точка беше прецизен Роберт Левандовски кој го постигна утешниот гол за својата репрезентација. И покрај добриот настап, Франција се покажа како многу силен противник за Полјаците.

Од друга страна, Англија исто така убедливо победи против Сенегал со 3-0. Резултатот значи дека избраниците на селекторот Саутгејт ќе се соочат со Франција во четвртфиналето на овој Мундијал.

„3-те лава“ беа во неволја на почетокот на мечот, бидејќи голманот Пикфорд направи спектакуларна одбрана од ударот на Булаје Диа, кој доколку завршеше во голот можеше да го смени текот на натпреварот.

Сепак, Англичаните никогаш не ја доведоа во прашање својата супериорност и на крајот патот до мрежата го најдоа со Хендерсон во 38. минута од предизвикот. Кејн пред самиот крај на првото полувреме го удвои резултатот, постигнувајќи го својот прв гол на овој Мундијал.

Во вториот дел простор ќе имаше за талентот на Арсенал, Сака, кој во 57. минута ги запечати конечните 3-0. Сега селекторот Саутгејт треба да размислува за предизвикот против Франција, актуелниот шампион на Светското првенство.