22 BET, најголеми шанси онлајн!
игра

Светско првенство – Аргентина и Холандија се пласираат во следната фаза

Катар фудбал 2022 година

Аргентина ја победи Австралија со 2-1 и со тоа обезбеди пласман во следната фаза на Светското првенство. Лео Меси повторно беше главен протагонист на шампионот на Копа Америка, кој успеа повторно да ја пронајде мрежата, во својот 1000-ти натпревар во кариерата.

Репрезентацијата на Аргентина не создаде многу шанси за гол во првото полувреме, благодарение на цврстата одбрана и составот на Австралијците. Сепак, во единствениот конкретен случај за гол, Меси беше тој што во 35. минута од предизвикот го отклучи резултатот со многу убав удар со левата страна. Првото полувреме заврши со предност на Американско-латинците од 1-0.

Во вториот, Аргентина повторно ја пронајде мрежата, овој пат со Јулијан Алварез во 57. минута. Напаѓачот ја казни грешката на голманот Мат Рајан кој беше невнимателен давајќи му ја топката на противникот. Но и покрај вториот гол, Австралија не беше демотивирана и успеа да постигне гол со Крег Гудвин во 77. минута. Ударот на вториот донесе одлучувачко отклонување од Енцо Фернандез. Голот ги оживеа надежите на Австралијците, но за среќа на Аргентина, бројките не се сменија до крајот на предизвикот.

Во меѓувреме во следниот натпревар Холандија успеа да ги совлада САД со убедливи 3-1. „Лалињата“ си ја завршија работата, никогаш не ги доведуваа во прашање квалификациите и покрај инсистирањето на противникот. Доверливите луѓе на тренерот Ван Гал постигнаа гол во 10. минута од предизвикот со Депај, по моделска акција каде Холанѓаните завршија 21 додавање пред да ја најдат мрежата. Непосредно пред крајот на првото полувреме, Холандија ја удвои предноста со Блинд, по акција слична на онаа од првиот гол.

Во 76. минута Рајт повторно го отвори предизвикот со неочекуван гол, но надежите на САД згаснаа по само 5 минути. Дамфрис го постигна третиот гол за Холанѓаните и со тоа го запечати конечниот резултат 3-1, како и пласман во следната фаза за „лалињата“.