22 BET, најголеми шанси онлајн!
игра

Светско првенство 2022 – Еквадор го победи Катар во воведниот натпревар

Еквадор против Катар

Катар беше поразен со 2-0 од Еквадор во воведниот натпревар на Светското првенство. Ова е првпат во историјата на натпреварувањето земјата домаќин да биде поразена во воведниот натпревар. Избраниците на тренерот Феликс Санчез не беа јасни на теренот и покажуваа знаци на нервоза во текот на натпреварот, никогаш не влегувајќи во нивната игра.

Еквадор доминираше на натпреварот во текот на 90-те минути, постигнувајќи многу брзо гол во 3. минута, кога Валенсија со глава ја упати топката во мрежата. Сепак, голот на играчот брзо беше поништен од ВАР системот поради офсајд. И покрај ова, ова само повеќе ги мотивираше Еквадорците, кои добија пенал во 16. минута од предизвикот. Голманот на Катар, Саад Ал Шеиб, погрешно се справи со Валенсија во областа, а поранешниот напаѓач на Вест Хем беше прецизен од белата точка и ја доведе својата екипа во предност.

Во 31. минута од натпреварот повторно беше Валенсија која со прекрасен удар со глава го постигна вториот гол за Еквадор. Првото полувреме заврши со резултат 2-0, бидејќи Катар никогаш немаше конкретна шанса да го загрози противничкиот гол.

Голем дел од домашните навивачи го напуштија стадионот на полувремето, а тоа придонесе за млака атмосфера во вториот дел. Домаќините се обидоа да влезат во игра со тоа што беа поагресивни во контранападот, но Еквадор успеа успешно да се одбрани не оставајќи му простор на противникот. Алмеез Али и капитенот Хасан Ал Хајдос беа сменети од тренерот Санчез на 20 минути пред крајот на натпреварот и од тој момент домашните не можеа да забележат ниту еден удар кон голот на Еквадор. Квалификациите од групата веќе изгледаат речиси невозможна мисија за Катар, кој следните натпревари ќе ги игра против Холандија и Сенегал.