22 BET, најголеми шанси онлајн!
игра

СП 2022 – Англија и Холандија го започнуваат натпреварувањето со победи

англија

Англија на Герет Саутгејт многу убедливо го започна Светското првенство во Катар, совладувајќи го скромниот Иран со длабоки 6-2. Разликата во квалитет беше повидлива меѓу екипите, а „3-те лава“ доминираа во натпреварот од почеток до крај, не се сомневајќи во победата.

Токму Џуд Белингем ја отвори серијата голови за Англија во 35. минута од средбата, по перфектниот центаршут на Лук Шо. Пред крајот на првото полувреме, „3-те лава“ ја најдоа мрежата уште 2 пати, со Букајо Сака и Рахим Стерлинг, со што ја обезбедија победата во првите 45 минути.

Во вториот дел сликата беше иста како Сака го постигна вториот гол, пред Иран да постигне прекрасен гол преку Тареми во 65. минута. Џек Грилиш го постигна последниот гол за Англија, додека Иран го постигна последниот гол на натпреварот во судиското продолжение од пенал. Конечен резултат 6-2, без изненадувања за верниците на Саутгејт на овој воведен натпревар.

Во меѓувреме, Холандија успеа да победи со 2-0 против Сенегал во групата А. Предизвикот беше прилично избалансиран, бидејќи двете селекции имаа свои шанси за гол, но тимовите немаа можност да ја завршат акцијата. Првиот гол на предизвикот би го постигнал дури во 84. минута од средбата, кога Коди Гакпо успеа да го совлада голманот на Челзи, Едуард Менди, за водство на „лалињата“. Дејви Класен, кој влезе на теренот како замена, го постигна вториот гол за Холанѓаните, во продолжението, со што го запечати конечниот резултат 2-0. Момците на Луј ван Гал сега се на врвот во групата А заедно со Еквадор, израмнети по бодови.